Jump to content
PirateClub.hu

Érintésvezérelt bővített valóság japánoktól


hankock
 Share

Recommended Posts

A Tokiói Egyetem bővített valóság rendszerében egy kis, fekete gumilapon jelenítenek meg különböző tárgyakat, amiket a lap nyomogatásával irányíthatunk egy infrakamera segítségével.

1202635_8420bd12d0df03b125f8c1960821f58c_wm.jpg

 

A Tokiói Egyetemen fejlesztett ARForce (Augmented Reality Force) névre keresztelt rendszer a bővített valóság (AR) és a tapintható interfészek érdekes találkozása. Az eszköz egy négyzet alakú gumilap, amin rácsszerűen markereket helyeztek el. A markerek szabad szemmel nem láthatók, de infravörös fényben kontrasztos képet mutatnak, így egy infrakamera segítségével pontosan meg lehet határozni a lap irányát. Mivel rugalmas a felület, ha a négyzet másik oldalát az ujjunkkal benyomjuk, akkor a rácsháló torzulásának mintázatából az is jól érzékelhető, hogy mekkora, és milyen irányú erőt fejtettünk ki. Ebből adódóan az ARForce egy speciális, ujjal működő szabadon mozgatható botkormányként funkcionál.

 

 

A japán kutatók ehhez a beviteli eszközhöz illesztettek hozzá egy bővített valóság rendszert, ami egy másik kamera által felvett képre különböző tartalmakat vetít rá. A virtuális tárgyakat természetesen a lappal együtt mozgathajunk az egyik kezünkkel, miközben a másik kezük ujjaival nyomogatva a lap hátoldalát a legkülönbözőbb műveleteket hajthatunk végre ezeken az objektumon.

 

Az ARForce egyik alkalmazásában például a lapka előtt megjelenített, háromdimenziós animált figurának mozgathatjuk a testrészeit. Csupán a karakter megfelelő végtagját kell a gumilap túloldaláról megnyomnunk és valamelyik irányba elhúznunk, a rendszer ujjunk mozgását érzékelve a virtuális térben vele együtt animálja a figurát. Egy másik alkalmazásban egy űrhajót irányítunk a lap mozgatásával. Ebben a játékban lőhetünk is az ellenfélre, ha megfelelő helyen és szögben tudjuk megbökni a gumi hátoldalát.

 

name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowScriptAccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" allowScriptAccess="always" width="425" height="344"></embed></object>">
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowScriptAccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" allowScriptAccess="always" width="425" height="344"></embed></object>" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="355">

A bővített valóság a háromdimenziós iránytűvel felszerelt, GPS-es mobiltelefonok megjelenésével nagyon nagy népszerűségnek örvend mostanában a fejlesztők körében. A Tokiói Egyetem kutatói az AR által nyújtott felhasználói élményt bővítik tovább azzal, hogy tapintással léphetünk a rendszerrel interakcióba. Az, hogy ujjunkat nem gépelésre vagy egy mutató eszköz mozgatására használjuk, hanem közvetlenül kapcsolatba kerül az interfésszel és a megjelenített tartalommal, sokkal személyesebbé, természetesebbé teszi az interakciót.

(index)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...