Jump to content
PirateClub.hu

Lényeges a méret?


Szipi
 Share

Recommended Posts

Lényeges a méret?

 

Az ember sejtjeinek sejtmagjában min­den egyes DNS-fonalat hárommilliárd bázispár alkot. A hagymában viszont tizenhétmilliárdot találunk!

 

„Miért van szüksége a hagymának többre, mint az embernek?" - tette fel a kérdést Ryan Gregory ka­nadai evolúciós biológus, aki a genomok vizsgála­tát tűzte célul maga elé.

Azt már az iskolás gyerekek is tudják, hogy a genom az a kémiai báziskészlet, amelynek soroza­tában kisebb szakaszok - a gének - gondoskod­nak az élő szervezetek külső és belső tulajdonsá­gainak átörökítéséről. Amikor Gregory egy genomot vizsgál, ezt nevezi „hagymatesztnek".

 

A kutatók ugyanis már a korábbi DNS-elemzések során döbbenten állapították meg, hogy az emberi DNS-fonalon csupán 1,2 százalék hosszúságot tesznek ki azok a gének, amelyek a fehérjeterme­lést vezérlik. Gyakorlatilag az egész élővilágban kimutatható, hogy a DNS-fonal hosszának 95 szá­zalékában csak „szemét" fordul elő. Legalábbis a mikrobiológusok előtt nem világos, milyen célt szolgálnak ezek a bázisszakaszok.

 

Gregory az összes gerinces állat közül több mint tízezer élő fajt vizsgált meg eddig. A legkisebb genomot a gömbhalban találta 350 millió bázispárral. Egy másik halfaj, a márványos tüdős­kopoltyús hal viszont a legnagyobb genommal, 130 milliárd bázispárral dicsekedhet.

 

Érdekes módon a genom mérete nem az élő szervezet bonyolultságától függ, hanem látszólag azoknak a „szemét" vagy „parazita" DNS-szaka-szoknak a mennyiségétől, amelyeket az óriásmole­kula tartalmaz. Ezek a szakaszok nem vezérelnek semmit, önző módon mindig csak önmagukról ké­szítenek másolatot. Az olyan fajokban, mint például a gömbhal, sokkal kevesebb „önző DNS-szakasz" van, mint az emberben.

 

Mi lehet az oka az óriási eltéréseknek? Meglepő módon egy nagytömegű DNS lemásolása aránylag kis energia-befektetéssel jár. Vannak azonban bizo­nyos megszorítások. A nagyobb genom nagyobb sejtmagot és nagyobb sejteket jelent, ami hátrá­nyos lehet: a nagyobb vörösvérsejtek lassabban nyelik el és bocsátják ki az oxigént.

Ez lehet a ma­gyarázata, hogy a gyors anyagcseréjű repülő álla­tok (például denevérek) kisebb genommal is meg­elégszenek. Más feltevés szerint számos szervezet­ben azért nagyok az örökítő anyagot hordozó DNS-szálak, mert ezeknek az élőlényeknek na­gyobb sejtekre van szükségük. Más szavakkal a leg­több DNS csak „töltelékként" szolgál.

Ugyanakkor az is igaz, hogy az óriási mennyisé­gű DNS lemásolása lassítja a sejtosztódást. A siva­tagi békáknak - amelyeknek tócsákban kell növe­kedniük - talán ezért van a legkisebb genomjuk a kétéltűek között. Úgy látszik tehát, hogy a „fölösle­ges" DNS-szakaszok jelentősége csak további vizs­gálatokkal deríthető fel.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...