Jump to content
PirateClub.hu

Embriók egy biomorzsán


Szipi
 Share

Recommended Posts

Embriók egy biomorzsán

 

 

Már az ajtón kopogtat a „szép új világ", csak nem mindig vesszük észre. A japán Teruo Fudzsii és munkatársai azon fára­doznak a Tokiói Egyetemen, hogy egy áramköri morzsán (chipen) hím és női ivar­sejteket egyesítsenek automatikusan.

 

A két ivarsejt egyesüléséhez és osztódásának bein­dulásához mesterséges körülmények között egy pa­rányi áramütésre is szükség van. Abban remény­kednek, hogy végül egy teljesen önműködő mester­séges anyaméhet hoznak létre, amelybe ha az egyik oldalon bejuttatnak egy hím ivarsejtet és egy pete­sejtet, akkor a másik oldalon kijön egy többsejtes embrió olyan állapotban, hogy már beültethető egy valódi anya méhébe.

 

„Miközben számos előnye van, hogy in vitro (kém­csőben) állíthatunk elő embriókat, a kémcső még nem biztosítja a legoptimálisabb feltételeket ahhoz képest, amilyen környezet in vivo (az élő szervezet­ben) veszi körül az embriókat" - magyarázza Matt Wheeler amerikai kutató, aki szintén a kémcsöves megtermékenyítő rendszerek automatizálásával fog­lalkozik. Fudzsii csoportja úgy akarja megoldani a kémcsőből adódó problémákat, hogy egy „laborató­rium a morzsán" készüléket szerkesztett, amelynek korongja két milliméter átmérőjű, magassága 0,5 milliméter, és benne húsz petesejt helyezhető el. A megtermékenyülés után ezek addig növeszthetők, amíg készen nem állnak a beültetésre.

A valódi mé­het bélelő nyálkahártyasejteket szintén ebben a ké­szülékben növesztik, így a sejtek által termelt vegyi anyagok elérhetik az embriókat, és segíthetik növe­kedésüket. „Sokkal kellemesebb környezetet tudunk teremteni az embriók számára, ha utánozzuk, ami a testben megy végbe" - jelentette ki Fudzsii.

Az eddigi kísérletek azt mutatják, hogy sokkal si­keresebb a beültethető embriók előállításához a morzsa (chip), mint a hagyományos 1VF (in vitro megtermékenyítés). Ötven megtermékenyített pete­sejtből, amely a chipen nőtt, 30 fejlődött korai emb­rióvá. Ezzel szemben az IVF-módszerrel ötvenből csak 26 vált embrióvá - egy úgynevezett mikro-cseppben. Ez utóbbinál ugyanis egy csepp ásványi olajjal fedik be a megtermékenyített petesejtet, és kevés tápoldattal akadályozzák meg kiszáradását.

Egy másik kísérletben Fudzsii csoportja a chipen növesztett embriókat olyan asszonyokba ültette, akik régóta kisbabát szerettek volna, és az ő pete­sejtjeiket használták a kísérletekhez. A kutató azt találta, hogy az embriók 44 százaléka fejlődött egészséges magzattá. Összehasonlítva azzal a szeré­nyebb 40 százalékkal, amely az IVF-módszer mikrocseppjeiből került ki. „Nemcsak több embrió marad fenn a beültetéshez, hanem úgy látszik, hogy a beültetés után is jobban fejlődnek" - magya­rázza Wheeler. Ha az újfajta biomorzsa beválik, használható lesz genetikailag módosított állatok és őssejtek növesztésére is.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...