Jump to content
PirateClub.hu

Ionzselével tölthetik fel a "zöld" akkukat


PrinceCherry
 Share

Recommended Posts

Portugál kémikusok egy új anyagot, egy úgynevezett ionzselét mutattak be, ami elektrokémiai eszközök sorát, köztük akkukat, üzemanyag- és napcellákat, tehet olcsóbbá és környezetkímélőbbé.

Portugál kémikusok egy új anyagot, egy úgynevezett ionzselét mutattak be, ami elektrokémiai eszközök sorát, köztük akkukat, üzemanyag- és napcellákat, tehet olcsóbbá és környezetkímélőbbé.

 

Az ionzselé zselatin és ionos folyadék oldásából születik. Utóbbi teljes egészében negatívan és pozitívan töltött ionokból épül fel. Az ionos folyadékok vezetik az elektromosságot, általában rendkívül stabilak, nem gyúlékonyak és nem illékonyak. Ezek a tulajdonságok az elektromechanikus eszközök, mint például az akkumulátorok pozitív és negatív elektródáit elválasztó elektrolitként használt anyagok egy környezetbarát alternatívájává tennék az ionos folyadékokat.

 

ionjelly.jpg

 

A fent említett elektrolitoknak azonban általában szilárdaknak kell lenniük, ezért az ionos folyadékokat a szilárddá tételhez polimerekkel vagy nanocsövekkel kell vegyíteni, ami egyrészt elég bonyolult, ugyanakkor meglehetősen költséges is. Susana Barreiros, a Lisszaboni Új Egyetem tudósa szerint az ionzselé lehet a megoldás.

 

Az ionzselé, ahogy sok más felfedezés, a véletlen számlájára írandó, különböző természetes polimerek, köztük a zselatin ionos folyadékokkal való keveréséből született. A zselatint az állatok kötőszövetéből kivont kollagénből állítják elő. Aki már készített zselét az tudja, hogy a zselatint forró vízben kell feloldani, az így kapott folyadék pedig lehűlése után válik zselévé.

 

demonstration.jpg

 

Barreiros és munkatársai felfedezték, hogy pontosan ugyanez történik, amikor a zselatint ionos folyadékokban oldják. "Egy pillanat alatt eljutottunk valamihez, amit nem is próbáltunk elérni, egy rendkívül érdekes tulajdonságokkal rendelkező anyaghoz" - nyilatkozott Barreiros a New Scientistnek. A kutatók azonnal megvizsgálták az ionzselé elektromosság vezető képességét, ami az eredmények szerint csak nagyjából a fele az eredeti ionos folyadék vezetési képességének. Azonban ez is elég, hogy egyszerű áramkörökben alkalmazzák, vagy kis elektrokémiai eszközöket gyártsanak a segítségével. A kutatók demonstrációjában az ionzselé elektrolit az áramot egy áttetsző lapra szállítja, ami ennek hatására átláthatatlanra változik.

 

Barreiros csapata jelenleg az ionzselé különböző "ízesítéseivel" kísérletezik, különböző ionos folyadékokat felhasználva. Véleményük szerint az ionzselével is elérhető a jelenlegi, kevésbé stabil elektrolitok teljesítménye. "Zselészerű tulajdonságai miatt ezek az anyagok kitöltik az elektrolit oldatok és a gumis ionos folyadék/nanocső/polimer kompozitok közötti űrt" - foglalta össze egy mondatban az ionzselé jelentőségét James Wishart, aki az USA Energiaügyi Minisztériumának Brookhaven Nemzeti Laboratóriumában dolgozik ionos folyadékokkal.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...