Jump to content
PirateClub.hu

Szomjasak-e a halak?


Szipi
 Share

Recommended Posts

Szomjasak-e a halak?

 

Aki azt hiszi, hogy ez egy képtelen kér­dés, alaposan téved. A válasz attól függ, hogy a hal tengervízben vagy édesvízben él-e.

 

Erről sokat tudnának mesélni az angolnák és a la­zacok, amelyek szívós vándorként egyaránt megta­pasztalják az édesvíz és a sós tengervíz hatását. Persze azt nem tudjuk megmondani, hogy ugyan­úgy érzik-e a szomjúságot, mint az emberek, de va­lamilyen módon egy hal szervezete is jelzi; ha vízre van szüksége.

Az ún. csontos halak testében a sókoncentráció nem tér el lényegesen a szárazföl­dön élő gerinces állatokétól. Ennek következtében a tengerben élő csontoshalakat sokkal sósabb kör­nyezet veszi körül, mint amennyi só van a szerveze­tükben. Ilyenkor az a fizikai folyamat érvényesül, hogy ahol több az oldott anyag, vagyis a só, oda a víz igyekszik bejutni azokon a félig áteresztő bioló­giai hártyákon keresztül. Tehát a tengeri halak, amelyekben kisebb a sókoncentráció a tengervíz­hez képest, annak a fizikai jelenségnek az áldoza­tai, hogy testükből állandóan szivárog a víz. Ez kü­lönösen érvényes a vékony és vízáteresztő kopoltyúhám sejtjeire.

Az óceán tehát valósággal kiszív­ja a vizet a halból, sőt súlyos esetben még az is elő­fordulhat, hogy a hal valósággal „kiszárad". A ten­geri halnak ezért pótolnia kell szervezete számára a vizet, vagyis fizikai értelemben valóban szomjas

lesz. Ezzel csak az a baj, hogy amikor a hal tenger­vizet iszik, egyúttal sót vesz fel. Ettől a többlettől azután úgy tud megszabadulni, hogy a kopoltyújában elhelyezkedő különleges sejtek kiválasztják a sót a véréből, és a tengervízbe eresztik.

 

Az édesvízi halakkal éppen ellenkező a helyzet. Testnedveikben több a só, mint a környező édesvíz­ben. Mivel a töményebb oldat vizet kíván, ezért a hal teste szinte szívja magába a vizet. Az a nyomás, amely a félig áteresztő hártyákon átpréseli a folya­dékot, akár 6-10 atmoszféra is lehet. De a halnak meg kell akadályoznia, hogy hígabb legyen a vére, ennélfogva meg kell szabadulnia a fölösleges víztől. Ezért az édesvízi halak sokat „pipilnek", mert a vi­zeletükkel távozik szervezetükből a víz.

De itt vannak még a cápák, a ráják és az egyéb porcoshalak. Ezek is a tengerben élnek (kivéve né­hány halfajt Közép- és Dél-Amerika édesvizeiben). Vérükben a szervetlen sók sűrűsége nem túlságosan különbözik a tengeri csontoshalakétól, szervezetük­ben mégsem jelentkezik olyan drámaian az ún. oz­motikus nyomás a vér és a tengervíz között. Ennek az az oka, hogy a cápák szervezete érdekes élettani trükköt alkalmaz. Testükben visszatartják a szerves molekulákat (karbamidot és más vegyületeket) vi­zelet formájában. Ilyen módon a ravasz ragadozók elraktározzák a vizet, és elkerülik azt a kényszerítő fizikai jelenséget, hogy testükből víz szivárogjon a tengervízbe. így tehát nem mondhatjuk, hogy szomjaznak. Legfeljebb vérre...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...