Jump to content
PirateClub.hu

Alattomos nehézfémek


Szipi
 Share

Recommended Posts

Alattomos nehézfémek

 

A környezetszennyezési határértékek nem mindig nyugszanak biztos alapokon. Habár bizonyos fémekre a szakemberek például azt mondják, hogy egy megfelelően parányi mennyiségben még ártalmatlanok, a természet néha ennél sokkal érzékenyebb. Nathaniel Scholz amerikai kutató és csoportja a nehézfémek vizsgálatakor azt találta, hogy a lazacok elveszítik szaglóérzéküket, még ha egész kis mennyiségben fordul is elő réz abban a vizben, amelyben úsznak.

 

Pedig a veszély egyre nagyobb. A viharok nyomán lezúduló víz világszerte a természetes vízfolyásokba sodorja a nehézfémeket - például a rezet és a cinket - az ipari hulladékból, a bányákból és a beépített területekről.

Ennek nyomán fennáll a veszélye, hogy károsodik az élővilág. Scholz és munkatársai három órán keresztül kísérleteztek víztartályokban ezüstlazacokkal: képileg rögzítették a mozgásukat, amikor a lazacbőr egy cseppnyi kivonatát juttatták a vizükbe.

Természetes körülmények között ennek a bőrdarabnak a vegyi anyagai figyelmeztetik az állatot, hogy sebesült hal van a közelben, amelyet valószínűleg ragadozó támadott meg. Egy egészséges lazac ilyenkor megáll úszás közben, lemerül a tartály fenekére, és nyugalomban marad - ez a jellegzetes taktika, hogy elkerülje a ragadozókat. Másként viselkedtek azonban azok a halak, amelyek olyan vízben úsztak, ahova kétmilliárdodrésznyi (ppmd) rezet juttattak a kutatók. Ezek a lazacok csak néhány másodpercre álltak meg, vagy csupán lelassították úszásukat. Ha a tartály vizébe az előbbi értéknek az ötszöröse került, a lazacok észre sem vették a veszélyt!

Az amerikai Környezetvédelmi Hivatal a vízi élet szempontjából 13 milliárdod résznyi réz jelenlétét tartja még biztonságosnak. Greg Pyle kanadai kutató viszont azt találta, hogy a táplálkozási lánc három szintjén már 5 ppmd alatt is bajok vannak a kémiai érzékeléssel Ontario tartomány vizeiben.

A baktériumoktól a halakig szinte mindenütt zavarok lépnek fel a fémszennyezés következtében. A piócák elveszítették azt a képességüket, hogy szagról ismerjék fel táplálékukat. Planktonállatkák nem tudták elkerülni ragadozóikat, egy amerikai pontyfaj pedig nem ismerte fel a petéit: a hal megette ahelyett, hogy megvédte volna őket.

A fémeknek ugyanez lehet a hatásuk az emberi szervezetre is. Ebben az évben kezdődött egy 12 millió dollár értékű bírósági per az USA-ban. Olyan emberekről van szó, akik cinktartalmú sprayt fecskendeztek az orrukba megfázás ellen, és közben elvesztették a szaglóérzéküket.

A gyártó cég fenntartja azt az álláspontját, hogy az orvosság biztonságos, a per azonban még nem zárult le.

 

Link to comment
Share on other sites

Vas, mangán

 

A vas és a mangán létfontosságú elemek és kis mennyiségben az élő szervezetben is előfordulnak. Az emberi szervezetben levő vas háromnegyed része a hemoglobinban tárolódik, a vasionok a biokatalízisben és a szállításban, a mangán pedig a fotoszintézisben játszik szerepet. A vizekben leggyakrabban előforduló szennyezők a vas és a mangán ionjai (Fe3+ és Mn2+), melyek elsősorban ízrontó hatásúak, azonban a mangán nagyobb koncentrációban idegkárosító. Néha előfordul, hogy a vízvezeték csapjából sárgásbarna színű víz folyik. Ennek oka lehet, hogy a vízben oldott Fe2+ és Mn2+ ionokat ún. vas- és mangánbaktériumok Fe3+ ionokká és MnO2-dá oxidálják.

 

Cink

A cinkionok (Zn2+) a biológiai rendszerekben egyrészt enzimaktivátor, másrészt szerkezetalakító ion. A szem kötőhártyájában is nagy a cink koncentrációja. A vizekben a cink is gyakori szennyező és fontos biológiai szerepe ellenére nagyobb mennyiségben károsítja a növényeket.

 

Kadmium

 

A kadmium is a cinkcsoport tagja, ám a cinkkel ellentétben igen mérgező. A kadmium felhalmozódik a vesében, és a csontképzési folyamat enzimjeit gátolja. Csontlágyulást és nyálkahártya-károsodást okoz. Az emberi szervezetből csak 10 év alatt ürül ki. A kutatások szerint a kadmium a fehérjékkel stabilis komplexet képezve gátolja azok hatását. A kadmium élettani hatását Japánban fedezték fel. Kadmiummal szennyezett bányavíz jutott rizsföldek közelébe a Jinzu folyó árterében, majd a rizs bejutott az emberek szervezetébe. A kadmium által okozott betegséget Itai-itai kórnak nevezzük (japánul azt jelenti: nagyon fáj).

 

Higany

 

A kadmiumhoz hasonlóan a higanynak sincs biológiai szerepe, mérgező hatását többek között annak tulajdonítják, hogy könnyen kötődik tiol (-SH) csoportokhoz és alapvető biokémiai reakciókat gátol. A higany idegméreg, a halak és a tengeri emlősök testében feldúsul, így bejuthat az emberi szervezetbe is. A higany élettani hatását is japánok derítették fel, a fentebb említett Minamata öbölbeli szennyezés nyomán. Az öböl környékén lakók szervezetébe a nyersen fogyasztott hallal és kagylóval került be a higany, és súlyos szervi elváltozásokat, mozgásszervi problémákat, vakságot és az agysejtek elhalását okozta. Az emberekben felhalmozódott higany következtében évek múltán is világot láttak torzszülött csecsemők.

 

Ólom

 

Az ólom zavarja az agyfunkciókat, a vérképző és kiválasztó szerveket, valamint elraktározódik a csontokban. A könnyen megmunkálható ólom vízvezetékcsövek csőrendszerének utolsó szakaszában jelen van. Az ólomcső felületén PbCO3 réteg van. Ha a vízben több a szénsav, akkor ezt a réteget a víz Pb(HCO3)2 keletkezése közben oldja. Ez a vegyület pedig igen mérgező. A fémek (főleg a nehézfémek) egyrészt az ipari tevékenység (pl. festékipar), másrészt a nem megfelelő hulladékkezelés útján kerülnek a vizekbe. Sajnos gyakran előfordul, hogy veszélyes hulladékokat juttatnak a tengerbe, vagy égetéssel semmisítik meg a tengeren a hulladékokat. Ennek következményeképpen egyre gyakoribbak a halak bőrbetegségei. Az általános előírás szerint a mérgező nehézfémek összmennyisége nem haladhatja meg a 0,5 mg/l értéket. Vannak azonban olyan szennyezők, amelyek káros hatása már mg/l koncentrációnál is jelentkezik.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Hozzászólás a témához...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Jelenleg olvassa   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...